Genel Özet.

Oldukça sık görmeye başladığımız iğrenç en gereksiz video formatlarından olan ilk-orta-lise ‘ye yeni bir video eklendi ve eklenmeye devam ediliyor. Gerçekten de YouTube Türkiye’nin kalitesini düşüren ve video izlerken eğlenmek aktivitesinin içine eden bu format, hala ilgi görüyor. Hangi kafayla çekiyorlar anlamıyorum. Ama şundan emin olabilirsiniz kesinlikle videoların ana fikri video çekeyim de insanlar izlerken eğlensin değildir.

Tamamen çok izlensin de para kazanayım düşüncelerinde. Üstelik YouTube algoritması bu videoları trendlere çıkarıyor. Hem de 81 bin izlenme ile trendlere çıkılabiliyor. Biraz farklı açılardan düşünürsek ki biraz da çılgın düşünecek olursak, bence bu tür videoları çıkartmak için YouTube ile özel bir iletişim kuruluyor olabilir. Eğer her video 80 bin üstü izlenme ile trendlere çıkacak olsaydı, Burak Oyunda’nın her videosu trendde olurdu zira diğer kanalların videoları da bu kervana katılıyor. Bu format genellikle 10-13 yaş arası çocukları ekrana kilitlemek için çekiliyor. Zaten 14 yaş üstünden biri bu videoları zevkle izliyorsa zihinsel olgunluğunun 8 yaşındaki çocukla eşdeğer olduğundan şüpheniz olmasın.

Video başlamadan beğenmeyi unutmayın duyurusunu yapmak.

Birde daha video başlamadan videoyu beğenmeyi unutmayın uyarısını yapan çok zekalı arkadaşlarımız var. Sanırım kendileri her videoyu başında beğeniyorlar. Ulan bir düşün izleyici sırf sen videoyu beğenin dedin diye videoyu mu beğenecek? diyeceğim de zaten Youtube Türkiye’nin sorunlarından bir tanesi de bu. İzleyiciyi salak yerine koyup videoyu beğenin uyarısını yapıp hatırlatmak. Zaten “bilinçli” bir izleyici videodan zevk aldıysa videoyu mutlaka beğenir.

Ve üstelik bu tür gereksiz formatlar üreten içerik üreticileri Youtube’de o aralar hangi konu trendse(momo, yeşil uzaylı gibi. Yazarken kanser oldum) o konuyla ilgili videolar çekiyorlar. Sanırım onlarda başlama kitinde ücretsiz olarak verilmiş. Heh bir de 10 dakikayı geçirince daha çok para kazanmaları.

(Kısa bir önizleme metni): Videonun konusu: İyi bir uyku çekmek için 5 Life Hack( Arkadaş orada buarda Türkçe bizim dilimiz diye savunur ama gelir life hack yazar.)

Video metni: Merhana arakadaşlar Uyku nedir bilmeyenleriniz için hemen açıklayayım. Uyku insanların gün içinde yorgunluklarını atması için yapması mecbur olduğu eylem……. Arkadaş burada daha çok uzatır sırf videoyu 10 dakikadan uzun yapmak için.

 

CEVAP VER

Yorum yapın!
Lütfen adınızı giriniz