Ünlü Eğlence kanalı sahiplerinden YouTuber Uras Benlioğlu’nun, TRT Akademi Dergisi ile yaptığı röportajı sizinle paylaşıyoruz !

Röportaj;

TRT Akademi: Youtuber kimdir? Siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz?

UrasBenlioğlu: Youtuberlık ikiye ayrılıyor. Bir tarafta genel anlamda youtuberlar var. Bunu herkes olabilir, 1 abone veya 500 abone fark etmez, ayda yılda kanal- larına bir video ekliyorlar. Bir de profesyonel youtuberlar var, işleri YouTube için içerik üretmek. Profesyonel olarak bir yayın akışı olan çok fazla youtuber yok sa- nıldığı kadar.

TRT Akademi: Youtuber sizce ne kadar aralıklarla içerik üretmeli ve içeriklerin sü- resi ne olmalı?UrasBenlioğlu: İzleyici, abone yayın akışını bilmeli, yeni videonun ne zaman ge- leceğini bilmeli ama haftada kaç video olur burası tamamen içerikle alakalı. Her gün video eklemek kanala zarar verebilir, artık bu işte kalite aranıyor. Benim baş- ladığım günden bu yana YouTube işinde çok şey değişti, izleyiciler kalite arıyor her açıdan. Televizyondan beklenenler aslında yavaş yavaş YouTube içerik üreti- cilerinden de bekleniyor.

TRT Akademi: YouTube kanalı açmaya nasıl karar verdiniz?
UrasBenlioğlu: YouTube işinden para kazanan birisinin tavsiyesiyle bu işe girme- ye karar verdim.

TRT Akademi: YouTube yayıncılığıyla TV yayıncılığı arasındaki fark nedir?
UrasBenlioğlu: Samimiyet… Televizyona çıktığımda Urasdeğildim, televizyonun çalışanıydım ama YouTube kanalımda Uras’ım, evde nasılsam orada da öyleyim. Televizyonda her zaman kıyafet vardır. Youtuber tek başına kaldığı zaman video üretebilmeli, videoyu çekmeyi bilmeli, ışık bilmeli, içeriği kendi bulmalı, montajını yapabilmeli ve kanalına yükleyip SEO çalışması yapmalı. Bunları yapabiliyorsan youtubersın yoksa sadece sunucusun.

TRT Akademi: Ünlü radyocular TV programı yaptıklarında genelde başarılı olamı- yorlar. Ünlü televizyoncular da dijital mecralarda sizin kadar başarılı olamıyor. Sebebi nedir?
UrasBenlioğlu: Sabırlı değiller, televizyon ünlüsü görmek isteyen zaten açar TV izler. YouTube kültürünü oluşturanlar sadece buraya içerik üreten profesyonel youtuberlar. Öncelikle geleneksel medyanın bunu anlaması gerekiyor. YouTube bambaşka bir yer, Twitter bambaşka bir yer, Instagram bambaşka bir yer. Tele- vizyonda ünlüsün diye YouTube’da başarılı olacaksın diye bir kural yok veya You-

Cilt 3 / Sayı 6 / Ekran Kültürü 2018

Tube’da ünlüyüm diye TV’de çok iyi işler yapacağım diye bir şey yok. Bence taş yerinde ağırdır. YouTube sabır istiyor, dükkân sahibi olmak gibi. Bazen dükkânı açıp 4-5 ay beklemek gerekebiliyor ama TV’de bu yok. İstediğiniz kadar ünlü olun YouTube algoritmasına girmedikçe, videolarınız sağ tarafta görünmedikçe istedi- ğinizi yapın bir işe yaramaz ve istediğiniz sonucu alamazsınız.

TRT Akademi: Siz hem TV’de hem de sosyal medyada başarıya ulaştınız. YouTu- be’da başarılı olmanın yolları nelerdir?
UrasBenlioğlu: İçerik çok önemli, mükemmel bir teknik sistem kurabilirsiniz ama ilgi çekici şeyler bulamadıkça sistem işe yaramaz. İçerik kraldır sözü çok doğru. Televizyona bir adam çıkıyor, mesela bir telefonu anlatacak ama telefondan ha- beri yok, bilgisi yok işte bu yüzden TV samimiyetsiz, ben dijital mecrada telefonu beğenmesem bu telefon iyi değil diyebilirim ama o diyemez. TV’nin üzerinde tek bir sansür vardır, o da reklam verendir.

TRT Akademi: İlgi çekici içerik üretmek için nerelerden besleniyorsunuz?
UrasBenlioğlu: Esinlenme olmazsa olmaz zaten, alakalı videoların yanında yer almak için gündemi takip etmelisiniz. Oyun videosu çekiyorsan GTA çekmek zo- rundasın, eğlence kanalıysan gülmeme challange yapmalısın, esinlenme olmaz- sa youtuber olamazsın. İzleyenler bizi evden biriymiş gibi görüyor; abisi, karde- şi gibi görüyor. Bazı izleyicilerimin anneleri bana sen sanki evin oğlu gibisin bir köşede devamlı sesin geliyor diyor; bizi televizyondan ayıran şeylerden birisi de bu. İnsanlar için ulaşılabilir ünlüleriz. Bu, YouTube ile gelen bir olay, bize yorum yazabiliyorlar, ulaşabiliyorlar; biz seslerini duyuyoruz, okuyabiliyoruz, televizyon yıldızıyla nasıl etkileşim kuracaksın, kuramıyorsun.

TRT Akademi: YouTube yayınlarınızı milyonlar izliyor, sizi kimler izliyor ve bunların TV izleyicisinden farkı nedir?
UrasBenlioğlu: Araya reklam girip az sonra diyemiyoruz, mousenin ucundayız, izleyiciyi tutmamız gerekiyor. YouTube’da televizyonda olmayan her şey var ve internet izleyicisinin vakti daha kıymetli. Benim izleyicilerimin %80’i mobil, %6’sı falan bildiğimiz manada smart TV’den geliyor, %14’ü bilgisayar. Bu tam tersiydi aslında ilk başladığımda; %80 masaüstü, %18 mobil, %2 akıllı televizyondu, şimdi tam tersine döndü.

TRT Akademi: Yeni nesil izleyicinin fazla vakti olmasa da fazla seçeneği var ve gün içinde devamlı hareket hâlinde, özellikle baş parmakları. Peki mobil insanlara parmak durduran içerik üretirken nasıl bir yol izliyorsunuz? İnsanların sizin video- nuza tıklaması için ne yapıyorsunuz?

UrasBenlioğlu: Bizim büyüklükteki kanalları genelde YouTube izleyicisi biliyor. Başlık ve küçük görsel önemli ama eğer video iyi değilse zaten YouTube sizi öner- mez. Örneğin, videolarınızı yüklediniz, 10 dakikalık bir videonuz var, kullanıcılar
2. dakikada gittilerse YouTube sizi önermez, o zaman istediğin başlığı görseli ekle, kimsenin videodan haberi olmaz, önemli olan her zaman içeriktir. Çocuklara hi- tap etmek istiyorsanız bambaşka bir dünya var, orada biraz daha başlık ve görsel önemli.

TRT Akademi: İnsanların sizi 20 dakika boyunca telefondan izlemesi için neye dik- kat ediyorsunuz?
UrasBenlioğlu: İyi zaman geçirtmek önemli, insanların eğlenmesi gerekiyor.

TRT Akademi: İçerik oluştururken belirli bir yayın politikanız var mı?
UrasBenlioğlu: Haftada 3 gün video ekliyorum. Salı, perşembe ve cumartesi gün- leri, saat 18.00’de ekliyorum. Ürün inceleme ve pratik bilgiler çekiyorum, ama eğlenceli videolar olmasına özen gösteriyorum. En önemlisi ben uzman değilim izleyenlerden birisi mantığında çekiyorum ve bilen bilir ben ürünü sevmezsem söylüyorum.

TRT Akademi: YouTube’da neler olmamalı?
UrasBenlioğlu: Gençlere kötü örnek olacak davranışlarda bulunulmamalı elbet- te, bulaşık makinası deterjanı yiyerek izlenmek isteyenler var, izlenmek için sa- dece saçma şeyler yapmaya gerek yok, kaliteli içerik üretmeye konsantre olmak gerekiyor.

TRT Akademi: Milyonlarca çocuğun gelecek hayali youtuber olmak. Youtuberlara bakarak hazcı bir gençlik geliyor diyebilir miyiz?

UrasBenlioğlu: Magazin programlarından olmadı da youtuberlardan mı olacak, bence olmayacak. Böyle bir youtuber yok zaten, bazı videolarda böyle görüntüler olabilir ama gerçek hayatlarında veya normal videolarında yok. Ben 7 sene önce aldığım arabaya biniyorum hâlâ, youtuberlar gerçekten çok uçlarda yaşamıyorlar, böyle gerçekler var. Çocuklar kendilerini bize yakın gördükleri için ve aslında çok
kolay olduğunu sandıkları için youtuber olmak istiyorlar.

TRT Akademi: Siz başta olmak üzere diğer youtuberlar çocuklar bizi izliyor diyerek nelere dikkat ediyorsunuz?
UrasBenlioğlu: Küfür etmiyorum, o şekilde yaşamıyorum, çocukların sosyal geli- şimini etkileyecek şeyler yapmıyorum. Ben bir aile babasıyım, kendimce gerektiği gibi yaşıyorum. Gece hayatım yok, normal bir yaşamım var, çocuğum benden ne görecekse karşıdakiler de onu görüyor. Beni sadece küçükler değil, benden bü- yükler de izliyor sonuçta, onlara da saygılı olmak zorundayım. Bunun için özel bir gayretim yok, ben buyum ve böyle olmak gerektiğini düşünüyorum.

TRT Akademi: YouTube fenomenleri reklam paylaştıklarında eleştiri alıyorlar. Sos- yal medya yayıncılığıyla reklam sektörü arasında nasıl bir ilişki var?

UrasBenlioğlu: Ben inanmadığım bir ürünün reklamını yapamam. Biz 100 Nu- maralı Adam filmini izleyerek büyüdük ve o 100 Numaralı Adam benim. TV ün- lülerinin öyle bir durumu yok, kullansın kullanmasın fark etmez ama ben bunu yapamam. Belki de o yüzden her ay yüzlerce teklifi geri çeviriyorum. Özellikle YouTube’da daha az ürün yerleştirme var, Instagram’da daha fazla. Sosyal medya reklamcılığının büyük kısmı Instagram’da dönüyor.

TRT Akademi: Bir youtuber içerik üretip hikayesini anlatırken ekran arkasında bir ekip ile mi çalışır yoksa genelde tek mi yapar? Profesyonel bir ekibin yeri var mıdır bu işte?

UrasBenlioğlu: Bir youtuber elektrik ve internet olduğu sürece tek başına olsa da baştan sona her aşamasıyla yapabilir diyorum. Daha iyi videolar için ekip şart veya iyi bir SEO’cu lazım elbette. Bu sayede farklı meslek türleri çıkıyor, youtuber- ler sayesinde de daha alt dal meslekler ortaya çıkabiliyor.

TRT Akademi: Reklamverenler sosyal medyaya reklam verirken hangi kriterlere göre seçim yapıyorlar ve ne bekliyorlar?
UrasBenlioğlu: Etkileşim çok önemli. 5 milyon izlemesi vardır ama bakarsın 4 yorum vardır, etkileşim yoktur. Bunu bilir reklam verenler. YouTube’da zaten bir video ne kadar izleniyor, nasıl tepki alıyor biliniyor; veriler gayet açık. Youtuberın sevilip sevilmediğini yorumlardan anlayabilirler.

TRT Akademi: İçerikler salondaki sehpanın üzerinden bilgisayar masasına oradan dizimizin üzerine en son olarak da cebimize girdi. Yarının yayıncılık platformu ne- resi olacak? Öngörüleriniz nelerdir?

UrasBenlioğlu: Telefon artık telefon değil, telefon mu büyüdü bilgisayar mı kü- çüldü? Hologramik şeyler bekliyorum. YouTube sayesinde siteye içerik yükleyen- ler de para kazanıyor sektör de. İş buraya kadar gidecek gibi görünüyor.

TRT Akademi: Sizi kimler takip ediyor, demografik veriler nelerdir?
UrasBenlioğlu: Benim %17 kadar 18 yaş altı, geri kalanın büyük kısmı 18-36 arası. Beni, milyon doları olan da asgari ücret alan da, 5 yaşındaki çocuk da takip ediyor. Demografiyi değiştirmek için özel bir çabam da yok. Yorum mekanizmasını ço- cuklar kullanıyor. Yorumu ben bile YouTube işine girene kadar pek kullanmazdım, sadece izlerdim.

TRT Akademi: Youtuberlar insanlara videolarımı beğenin derken bu işten ne gibi bir fayda sağlıyorlar?
UrasBenlioğlu: Video beğenilmesinin algoritmaya bir katkısı yok, sadece kullanı- cının verdiği bir geri dönüş, ben zaten kolay kolay beğenin demem.

TRT Akademi: 1 milyon aboneniz var diyelim. Yeni video eklediğinizde sizin bildiri- minizi görüp gelen kaç kişi oluyor?
UrasBenlioğlu: 3-4 bin kişi.

TRT Akademi: Siz videolarınızı YouTube kanalına değil TV’ye veriyor olsaydınız hangi kanalda saat kaçta yayımlanmasını isterdiniz?
UrasBenlioğlu: Bir kere eğlence kanalı olması lazım tematik kanal değil. Hafta sonu programı olurdu programım, haber öncesine koyardım benim programı.

kaynak(orjinal metin): http://dergipark.gov.tr/download/article-file/529165

CEVAP VER

Yorum yapın!
Lütfen adınızı giriniz